FUE SAÇ EKİM YÖNTEMİ

تعتبر طريقة زراعة الشعر بالاقتطاف FUE من أولى الطرق التي تتبادر إلى الذهن عندما يتعلق الأمر بزراعة الشعر. أكبر ميزة لطريقة FUE هي عدم إجراء أي شق في فروة الرأس. يوفر هذا ميزة أثناء العملية وأثناء عملية الشفاء. عدم وجود ندبات أو شقوق بعد العملية هو السبب الرئيسي وراء تفضيل المرضى لطريقة FUE.

SAÇ EKİMİNDE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER GETİREN TEKNİK : FUE

2000’li yıllar ile birlikte uygulanmaya başlayan FUE saç ekimi yöntemi (Follicular Unit Extraction), o güne kadar yapılmakta olan saç ekimi operasyonları ile ilgili köklü bir takım değişiklikler getirmiştir. FUE saç ekim yöntemi ile gelen yeniliklerin bazıları şunlardır:

  • FUE yönteminde saç derisinde kesi yapılmaz; bu hem operasyon esnasında hem de iyileşme sürecinde hastanın rahatı için çok önemli bir etkendir.
  • FUE ile yapılan saç ekimi operasyonu sonrasında dikiş atılması gerekmez.
  • FUE operasyon sonrasında yara ve kesi izi kalmayacak olması saçların estetik görünümüne yansımakta ve hastanın bu kaygısına son vermektedir.
  • FUE Saç ekimi operasyonu lokal anestezi ile yapılır. Operasyon gün boyunca ara verilerek yapılabilir.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ MUAYENE

Kadın ve erkekler herhangi bir kıl tipi ve cilt rengi ayırımı olmadan tümü saç ekimi için uygun adaylar olabilir. Fizik muayenede saç tipi (düz, dalgalı, kıvırcık), saç kalınlığı (kalın, ince), donör sıklığı densitometre yardımı ile (FU/cm2) değerlendirilmelidir. Ayrıca kellik derecesi belirlenmelidir (erkekler için; Norwood sınıflaması, kadınlar için; Ludwig sınıflaması). Gelecekteki olası saç dökülmesi riskinin belirlenmesi ve minyatürizasyonu ayırt edebilmek için dermatoskop faydalı olacaktır. Sonuç olarak; kalın ve dalgalı saçlılar düz ve ince saçlılara göre aynı greft sayılarında daha hacimli bir sonuç oluşturacaktır. Donör yoğunluğu beyaz ırk için 60-100 FU/cm2 olup, 40 FU/cm2’den daha az olanlar kötü aday olarak kabul edilir.

KANAL AÇIMINDA LATERAL SLİT YÖNTEMİ

Tıptaki gelişmeler saç ekimine de yansımaktadır. Son zamanlarda kanal açılırken punch sistemi yerine tercih edilmeye başlayan lateral slit yöntemi, saçın yapısına uygun kesiler ile hastanın saç kökü büyüklüğüne, uzunluğuna uygun kanalların açılmasını sağlar. Doğru büyüklük ve derinlikte açılmış kanallar saç ekiminde başarı oranını doğrudan etkilemektedir.

Saç ekiminin başarısı için diğer önemli konu ise greftin yerleştirileceği kanalın açısıdır. Doğal saç şeklinin yakalanmasında en büyük etken olan açılar, başın her bölgesinde farklıdır. Bu duruma dikkat edilmez ise saçlar istenilen şekli almayacaktır.

Doğallığın yakalanması için bir diğer etken de saç çizgisinin doğru belirlenmiş olmasıdır. Alın bölgesi ve saçların başladığı bölge doğru oranlarla hesaplanmalıdır.

FUE SAÇ EKİM YÖNTEMİNİN AŞAMALARI

FUE saç ekim lokal anestezi altında yapılır. Nakledilecek saçların alınacağı bölge işlem için hazırlanır. Bu bölgeden uygun durumdaki saç kökleri tek tek toplanır. Ucu 1 milimetreden küçük FUE motoru aracılığı ile kök toplama işlemi gerçekleştirilir. Alınan köklere greft adı verilir. Her greft 1 ile 4 arasında saç kılı içerir. Kök çıkarma işlemi sırasında ve sonrasında bu köklerin zarar görmemesi ekimin başarısı için çok önemlidir. Saç nakli sırasında donör bölgeden binlerce kök çıkarılacağı için kullanılacak motor ucunun küçük olması bölgenin iyileşme sürecini olumlu yönde etkiler.

Saç ekimi için tüm greftler toplandıktan sonra greftlerin içinde bulunan kıl sayılarına göre ayrılarak gruplanır. Ayrılma işleminin ardından ekime geçilir. Alınan greftler ekim bölgesine açılan kanallara yerleştirilir. Kanal açılması en az kök toplanması kadar hassasiyet ve deneyim isteyen bir işlemdir.

أسئلة مكررة

Saç ekimine uygunluğunuzu anlamanız için mutlaka bir doktor değerlendirmesinden geçmeniz gereklidir. Doktorunuz gerekli analizleri yaptıktan sonra sizi saç ekimi girişimine ya da başka tedavi seçeneklerine yönlendirecektir. Saç Ekim Öncesi Yapılması Gereken Tetkikler, Kan gurubu Tayini, CBC (Tam Kan sayımı ) ,Biyokimya (rutin ), PTZ-APTT ( Koagülasyon ) ,PT- PTT- INR ( Pıhtılaşma testi ),HBs Ag,Antı HBC, Anti HIV . Bu testlerin sonucunda saç ekimine uygunluğunuz anlaşılmaktadır. Diğer yandan saçlı alanda cilt hastalıklarının olmaması var ise tedavi edilmesi gerekmektedir. Saç ekimine uygunluğunuzu uzman hekim tarafından polikliniğimizde tetkik edilmektedir.

Saç ekimi lokal anestezi altında, veya sedasyonlu olarak yapıldığı için acı hissedilmemektedir. Burada hastanın acı eşiği de önemlidir. Anestezi yapılırken hafif bir acı hissedilir. Anesteziden sonra hasta hiç bir acı/agrı hissetmemektedir.

Saç ekim işlemi 6 ile 8 saat arasında süren bir işlemdir.

Ekilen saçlar 15 gün içinde dökülmeye başlar. Hasta eski halini alır. 3.Aydan itibaren saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar. Bununla birlikte 5-6 ayda saçların bir çoğu çıkmış olur. 1 yıla kadar saç çıkışı ve kalınlaşması devam eder.

Saç ekimi için donör alınan bölge dökülmemeye kodlanmış alan olduğu için, o bölgeden alınıp tepe ve ön bölgeye ekilen saçlar ömür boyu dökülmeyecektir.

طرق زراعة الشعر

علاجاتنا الأخرى

زراعة الحاجب

زرع الحاجب هو إجراء يتم تطبيقه من أجل التعافي الدائم لشعر الحاجب لدى المرضى الذين فقدوا حواجبهم أو فقدوا حواجبهم بسبب الصدمة (الندوب ، النتف ، العلاج الكيميائي) أو الذين يرغبون في تكثيف وتحسين مظهر الحاجبين.

علاج الشعر PRP

علاج الشعر بالبلازما الغنية بالصفائح الدموية هو فصل بعض الدم المأخوذ من الشخص إلى مكوناته بعد عملية الطرد المركزي وإثرائه من الصفائح الدموية وحقن المصل الذي تم الحصول عليه في فروة الرأس.