PRP hastanın kendinden elde edilen bir serumdur. Kişiden kan alındıktan sonra kan santrifüj edilir ve ayrıştırılır. Bu yöntem yüze uygulandığı gibi saça da uygulanır. Saç uygulamasında hastaların merak ettiği en önemli konu “PRP saç dökülmesini engeller mi?” sorusunun cevabıdır. Blog yazımızda bu sorunun cevabını soracağız. 

PRP Gerçekten İşe Yarar mı?

PRP işleminden 15 dakika sonra sitokinler, büyüme faktörleri aktif hale gelir. Saç tellerini onarmaya başlar. PRP gerçekten işe yarar ve etkilerini yavaş yavaş hissetmeye başlarsınız. İlk günden itibaren değişimi gözlemleyeceksiniz. 1 hafta sonra ise saçlarınızdaki iyileşme apaçık ortaya çıkar. 1 ay tamamlandıktan sonra ise PRP etkisi tamamen belli olur. 

PRP Saç Çıkarır mı?

PRP uygun şekilde uygulandığında saçlarda güzel sonuçlar ortaya çıkarır. Düzgün yapılan bir işlem saç çıkmasına etki edecektir. PRP saç kökleri için besin görevi görür. Mevcut saç köklerini destekler. Kafa derisinde yeterli beslenemediği için büyümeyen saç kökleri olur ve PRP saç köklerinin büyümesinde rol oynar. Özellikle erkek tipi saç dökülmesinde etkili sonuçlar alınır. Saç köklerinin zamanla küçülüp yok olmasını engelleyen PRP dolayısıyla süreci uzatarak saç dökülmesini yavaşlatır. Saç PRP Tedavisinde bulunan büyüme faktörlerinin aşağıdaki etkileri yarattığı bilinmektedir:

  • Epidermal Büyüme: Keratin ve lif üretimini uyarır ve hücre büyümesini düzenler.
  • Büyüme Faktörü Dönüştürme: Yeni kan damarlarının büyümesinde rol oynar.
  • Vasküler Endotel Büyüme: Mevcut damar sisteminde kan damarlarının büyümesini tetikler.
  • Fibroblast Büyüme: Doku onarımı yapar ve granülasyonu destekler.
  • Trombositten Türetilmiş Büyüme: Kollahen büyümesi sağlar. Proteoglikan sentezini destekler ve makrofajları ve fibroblastları tedavi bölgesine çeker. 
  • Keratinosit Büyüme: Keratinosit göçü, farklılaşması ve proliferasyonları için koşulları optimize eder. 

Saçlar folikül denen küçük kuyucuklardan çıkar. Saç teli folikülden çıktıktan sonra uzayıp dökülür ve yeni saç çıkar. Günde 150-200 tel saç dökülmesi olağan bir durumdur. Saç kökü denen folikül dökülmez ve deride kalır. Fakat işlevini yerine getirmez. Saç dökülmesinde sorun dökülen saçın yerine yenisinin gelmemesidir. Bu foliküllerin uyku moduna geçtiği anlamına gelir. PRP uygulaması sayesinde uykuya geçen foliküller uyandırılır ve saç çıkması sağlanır. Fakat saç dökülen alan büyükse ve foliküller artık uyandırılacak durumda değilse PRP işe yaramaz. Bu durumda saç ekimi uygulaması yapılmalıdır. 

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *

This field is required.

This field is required.